Najważniejsze trendy w outsourcingu, które będą pojawiać się w 2023

W roku 2023 w outsourcingu nastąpi wiele zmian, które będą miały wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Warto się z nimi zapoznać oraz dowiedzieć się nieco więcej na temat ich specyfiki.

Przewaga modelu nearshore

Wśród najważniejszych trendów w outsourcingu na rok 2023 można wskazać przewagę nearshoringu. Model nearshore odnosi się do przenoszenia procesów do firm działających na mniej odległych terenach. W tym przypadku bierze się pod uwagę zarówno odległość geograficzną, jak i różnice kulturowe. W modelu nearshore nie ma konieczności dostosowywania się do innej mentalności, a także odmiennych kultur organizacyjnych i prawnych. Sprawia to, że łatwiejsze staje się nawiązywanie codziennych relacji oraz porozumienia. W Europie najpopularniejsze kraje oferujące ten model outsourcingu to głównie Polska oraz Czechy.

Pozyskiwanie najlepszych specjalistów

Kolejnym trendem obowiązującym w outsourcingu w roku 2023 jest pozyskiwanie najlepszych specjalistów. W ramach usług outsourcingowych lokalizowane będą najlepsze talenty, które mają do zaoferowania poszczególnym firmom więcej niż inni pracownicy. Specjaliści nie muszą mieszkać w danej lokalizacji. W obecnych czasach, gdy praca zdalna staje się coraz częściej wykorzystywana, specjalistów można pozyskiwać z dowolnego miejsca na świecie. Zatrudnianie wyłącznie najlepszych specjalistów wiąże się także z rozwojem sztucznej inteligencji, która jest coraz chętniej używana w wielu procesach realizowanych w przedsiębiorstwach.

Utrzymywanie ciągłości biznesowej

Bardzo ważnym trendem w procesach outsourcingowych będzie także utrzymywanie ciągłości biznesowej. Ciągłość biznesowa to utrzymywanie relacji wciąż z tymi samymi podmiotami, wśród których można wymienić inne firmy, a także dostawców oraz usługodawców. Dzięki wdrożeniu takiego rozwiązania w przedsiębiorstwie możliwe jest przewidywanie działań oraz minimalizowanie ewentualnych zmian w firmie. Ciągłe zmiany w organizacji pracy mogą wiązać się ze spadkiem produktywności, co wpłynie na zmniejszenie wydajności.

Czytaj więcej:  Jak odzyskać utracone dane na dysku lub telefonie?

Potrzeba zaawansowanych technologii

W roku 2023 coraz większa będzie potrzeba zaawansowanych technologii, która będzie widoczna w funkcjonowaniu wielu przedsiębiorstw. W obecnych czasach rozwój technologii następuje niezwykle szybko, dlatego w przyszłości coraz więcej firm będzie chciało skorzystać z mniej tradycyjnych usług outsourcingowych, które wcześniej nie cieszyły się dużą popularnością. Wśród głównych obszarów działań, z których chcą korzystać przedsiębiorstwa, można wskazać między innymi uczenie maszynowe oraz automatyzację procesów. Nacisk będzie kładziony również na przetwarzanie w chmurze.

Skupienie się na elastyczności

Skupienie się na elastyczności to kolejny ważny trend outsourcingu w roku 2023. W obecnych czasach coraz większa ilość przedsiębiorstw stawia na elastyczność, która wiąże się z możliwością dostosowania się do szybko zmieniającego się otoczenia. Elastyczność w firmie może się wiązać również z wprowadzeniem alternatywnych modeli pracy, na przykład tygodnia pracy trwającego cztery dni, a nie pięć. Z większą ilością informacji na temat outsourcingu można zapoznać się na stronie internetowej: https://bluesoft.com/pl/usluga/outsourcing/.

Anna Niedzielska
Anna Niedzielska

Pracuję w content marketingu. Podróżniczka, lubię analizować dane i wyciągać z nich coś nieoczywistego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *