Jak zdefragmentować dysk twardy korzystając z Defragglera?

Każda zmiana, jakiej dokonujesz na swoim dysku twardym (kopiowanie, wklejanie, usuwanie, zapisywanie plików) powoduje fragmentowanie się dysku. Modyfikowany plik jest zachowywany w osobnym segmencie na dysku, innym od początkowej lokalizacji tego pliku. Po jakimś czasie, może to spowolnić Twój komputer, ponieważ, aby otworzyć plik, szuka go w różnych miejscach.

Defraggler jest darmowym narzędziem oferującym różne opcje defragmentacji dysku twardego. Jest to lepsze narzędzie od tego, które posiadamy w systemach Windows.

Otwórz program Defraggler, na poniższym obrazku możesz zobaczyć, że wyświetla on wszystkie detale dotyczące dysków, jakie masz na komputerze. Możesz kliknąć na przycisku Analyze, aby się dowiedzieć więcej na temat stanu dysków.

Wybierz Help, a potem Drive map legend. Możesz w ten sposób poczytać na temat znaczenia każdego koloru.

Kiedy przesuniesz kursor myszki na bloki (kwadraciki) i klikniesz, wyświetlona zostanie ilość plików znajdujących się w danym segmencie.

Kliknij na przycisku Defrag, aby zacząć defragmentację. Możesz śledzić proces w sekcji Status.

Wybierz teraz Settings, a następnie Options. Znajdziesz wiele ciekawych opcji. Możesz zaplanować defragmentację na konkretną godzinę w danym dniu, tygodniu lub miesiącu.

Możesz też wyłączyć niektóre pliki z defragmentacji. Jest to możliwe ze względu na dyski, foldery, pliki lub formaty plików.

Czytaj więcej:  5 najlepszych czytników RSS na telefon

Proces defragmentacji spowolni Twój komputer. Defraggler jest natomiast o wiele lepszych narzędziem niż ten program wbudowany w Windows, chociażby ze względu na ilość opcji. Możesz zdefragmentować cały dysk lub tylko kilka plików.

Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *