Jak przeinstalować Windows 7/8 bez dysku Recovery?

Wiadomo, że przyjdzie taki czas, że będziesz musiał przeinstalować system Windows na swoim PC. Nieważne, czy przyczyną będzie awaria dysku twardego, wirus czy też coś innego, trzeba będzie przeinstalować Windows  i zacząć od początku.

Gdy posiadasz dysk Recovery, instalowanie Windows od podstaw jest dość łatwe. Gdy go nie posiadasz, jest to praktycznie niemożliwe. Ale co się dzieje w przypadku, gdy nie masz Recovery? Są możliwe 3 scenariusze:

 1. Zamów zastępczy dysk Recovery dla Twojego modelu PC od wsparcia  na stronie producenta. Ta opcja jest w wielu przypadkach dość droga.
 2. Kup system Windows w sklepie firmowym na płytach lub cyfrowo. Ta opcja jest nawet droższa od pierwszej.
 3.  Stwórz własne pliki instalacyjne Windows 7 lub Windows 8. Jest ona praktycznie darmowa (potrzebujesz tylko wolną płytę DVD lub dysk USB).

Jeśli wybierzesz opcję 3, poniżej opisane są kroki, jak postępować w przypadku tworzenia takich plików dla Windows 7 lub Windows 8:

 1. Odwiedź oficjalną stronę Windows i pobierz plik ISO dla wersji Windows, jaką masz na PC. Przykładowo, jeśli Twój PC był z wersją Windows 7 Home Premium, to musisz pobrać plik ISO dla tej wersji. Aby było prościej, najlepiej pobrać plik ISO na pulpit.
 2. Pobierz program ei.cfg Removal Utility na pulpit, wypakuj i uruchom. On zmienia plik Windows ISO, więc możesz go aktywować poprzez użycie klucza produktu Windows dołączonego do Twojego PC. Znajdziesz go na nalepce gdzieś na obudowie komputera.
 3. Poszukaj teraz ściągniętego pliku ISO przez ten program z punktu 2.
 4. Pobierz i zainstaluj teraz program Windows 7 USB/DVD Download Tool.
 5. Włóż do napędu pustą, nadającą się do zapisu płytę DVD lub czysty dysk USB do PC, a następnie uruchom program z punktu 4. Stworzy on bootowalny dysk Windows 7 lub Windows 8.
 6. Aby przeinstalować Windows od podstaw używając stworzonego przez Ciebie dysku, po prostu ustaw w BIOSie opcję bootowania z tego pendrive’a lub płyty DVD, zależnie od tego, czego użyłeś w punkcie 5, następnie podłącz płytę do napędu lub dysk i włącz lub zrestartuj komputer.
 7. Uruchom instalację Windows i podążaj wskazówkami pojawiającymi się na ekranie, potrzebne będzie też wpisane klucza produktu, który znalazłeś na obudowie komputera.
Czytaj więcej:  Poradnik: Jak korzystać z programów Windows na Ubuntu

O czym należy pamiętać?

 1. W przypadku, gdy myślisz, że tworzenie własnej kopii Windows w sposób opisany powyżej jest piractwem komputerowym, zapewniamy, że nie jest. Będziesz wciąż używać legalnego klucza produktu Windows i licencji oprogramowania, którą kupiłeś i zapłaciłeś, gdy kupowałeś swój PC z oryginalnym system Windows.
 2. Ponieważ zainstalowałeś wersję „niemarkową” zamiast wersji OEM, która była na Twoim PC, może ona nie zawierać sterowników dla jednego lub więcej komponentów hardware (np. karty sieciowej, karty graficznej itd.). Jeśli tak będzie, musisz pobrać i zainstalować brakujące sterowniki samemu ze strony producenta Twojego komputera, dokładniej z sekcji wsparcia nazywanej też Supportem.
Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *