Co zrobić z zalanym laptopem?

Nawiązując do badań wykonanych przez dostarczyciela ubezpieczenia na laptopy Protecsure, rozlana ciecz znajduje się w czołowej czwórce przyczyn uszkodzeń komputerów przenośnych. Od tego bolesnego momentu, w którym zaczyna się rozlewać płyn do tego, w którym ląduje na naszym laptopie, masz zaledwie kilka sekund, aby odłączyć baterię i odłączyć zasilacz. Im szybciej to zrobisz, tym większa szansa na uniknięcie zwarcia i oszczędzenia swojego komputera.

 

Zwyczajnie suszenie.

Jeśli wylało się kilka kropel czystej wody na Twój laptop, najprostszą metodą jest pozwolić, aby wysuszył się sam. Odwróć laptop do góry nogami, zostawiając otwarty w taki sposób, aby powietrze mogło swobodnie przedostawać się wokół klawiatury. Nie używaj natomiast gorącego powietrza, ponieważ takowe może stopić plastikowe elementy w środku laptopa. Po 2 – dniowym suszeniu, możesz sprawdzić, czy znajduje się wilgoć w miejscu, w którym doszło do zalania. Jeśli jest suche, zainstaluj ponownie baterię i uruchom maszynę.

 

Użyj desykantu.

Jeśli ciecz wsiąknęła głęboko we wnętrzności komputera przenośnego, możesz temu zaradzić używając desykantu, np. sylikażelu, który często jest dołączany do nowych produktów, aby utrzymać je suche lub po prostu zwykłego ryżu niegotowanego. Potrzebujesz też dość dużego pudełka, aby trzymać tam laptopa – aby utworzyć hermetyczne zamknięcie, które przeszkodzi zewnętrznej wilgoci z wykorzystania desykantu przed tym, jak wchłonie wodę. Po wypełnieniu opakowania ryżem, obejmującym cały laptop, zamknij pudełko i trzymaj laptopa w środku przez 2 dni. Przed uruchomieniem laptopa dokładnie oczyść laptopa używając miękkiej tkaniny.

Czytaj więcej:  Jak zablokować klawiaturę na MacBooku?

 

Odłącz klawiaturę.

Klawiatury laptopowe są najbardziej narażonym miejscem na zalania i być może będziesz musiał ją odłączyć, aby dosięgnąć resztek cieczy. Zacznij odlewać płyn i wycierać pozostałości na powierzchni komputera. Po odłączeniu klawiatury, nawiązując do instrukcji zawartych przez producenta laptopa na jego stronie internetowej w sekcji Support, powinieneś wytrzeć wszystkie pozostałości cieczy i użyć łagodnego środka czyszczącego, spryskując na miękką ścierkę, aby ukończyć pracę.

 

Alkohol.

Jeśli Twój laptop był całkowicie zanurzony w innej cieczy niż woda, powierzchowne czyszczenie prawdopodobnie nie starczy, aby dostać się do wszystkich szczelin. Użyj 99% roztworu czystego alkoholu lub alkoholu izopropylowego, aby pozbyć się nieprzyjemnej cieczy – każdy alkohol „mniej czysty” może zostawić po sobie osad, gdy odparuje i doprowadzić do zwarcia. W wysokim pojemniku, zanurz laptopa w alkoholu na kilka minut i lekko poruszaj nim, aby alkohol dotarł do wszystkich składników laptopa. Po wynurzeniu laptopa z alkoholu, pozwól mu schnąć przez 2 dni.

 

Rozmontuj swój komputer.

Jeśli żadne z powyższych nie powiedzie się i jesteś pewny swoich umiejętności technicznych, możesz rozebrać komputer i go dokładnie wyczyścić. Jest co prawda ryzyko przyszłych uszkodzeń, jednak postępuj rozważnie i korzystaj z instrukcji zamieszczonych na stronie internetowej producenta. Po tym, jak rozbierzesz laptopa, wyczyść wszystkie ślady cieczy mięciutką ścierką zamoczoną w 99% roztworze alkoholu izopropylowego. Komputer powinien tak schnąć około 48 godzin przed ponownym złożeniem i uruchomieniem.

Wiśniewski Jakub
Wiśniewski Jakub

Interesuję się informatyką od 2005, a pracuję w IT od 2010. Lubię rozwiązywać problemy, a w wolnym czasie biegać po bezdrożach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *